Krzew słabo rozgałęziony, starsze pędy ciemne. Liście długie, wąskie z ciemną obwódką. Mam ją od roku, jest jeszcze młoda. Kupiona w Arborealis. W tym roku miała jeden kwiatostan, który został uszkodzony przez majowy przymrozek i nie jest w pełni rozwinięty.
Odmiana średniej wielkości. Osiąga około 80 centymetrów wysokości. Kwiatostan zwarty, kulisty, około 20 centymetrów średnicy . Kwiaty ząbkowane. Kwitnie na pędach dwuletnich. Nie wiem, jak zimuje w naszym klimacie, mam ją od niedawna.Kupiona w Sicamus.
Odmiana silnie rosnąca, o sztywnych, grubych pędach. Kwiatostan płaski, talerzowy, którego środek wypełniają kwiaty płodne okolone podwójnym rzędem kwiatów płonnych. W pełni kwitnienia, kwiaty płonne zakrywają cały kwiatostan. Kwitnie na pędach dwuletnich od lipca do jesieni. Kwiatostany barwy jasnoczerwonej, bordowej lub fioletowej. Kupiona w zeszłym roku. Po zimowaniu w gruncie wytworzyła pąki kwiatowe.
Synonim; Hydrangea macrophylla Red Star, Hydrangea macrophylla Redstar, Hydrangea macrophylla Teller's Red Odmiana o płaskich, talerzowych kwiatach, barwy czerwonej, nawet w neutralnym podłożu . Docelowo osiąga niewielkie rozmiary i może być uprawiana w donicy. Zaliczana jest do odmian o dużej wytrzymałości na niskie temperatury i z powodzeniem może być uprawiana w naszym klimacie. Kwitnie na pędach dwuletnich. Pochodzi z Wadenslil, (Szwajcaria). Została wprowadzona do handlu w 1987 roku.
Ma charakterystyczne liście, zielone o złotych . brzegach. Złoty margines jest szeroki, a niektóre liście mają tylko zielony środek. Wybarwienie liści zależy od nasłonecznienia Kwitnie na pędach dwuletnich. Kwiatostan płaski, talerzowy. Odmiana wytrzymuje około -15 stopni mrozu i na zimę koniecznie trzeba ją zabezpieczyć, lub przechować w pomieszczeniu.
Jest to moje drugie podejście do niej. Jedna mi zmarzła dwa lata temu, teraz kupiłam drugą.
Synonimy; Hydrangea macrophylla ' White Wave', Hydrangea macrophylla 'Mariesii Alba'
Kupiłam ją w zeszłym roku w szkółce przy Arboretum w Kurniku. Jest to bardzo stara odmiana. Pochodzi z Francji, gdzie została wyselekcjonowana w 1902 roku, przez Victora Lemoine. Kwiatostany talerzowe, płaskie z przewagą kwiatów płodnych. Dekoracyjne, płonne, duże, białe, równomiernie ułożone w kwiatostanie. Kwitnie na pędach dwuletnich. Po zimowaniu w gruncie, wytworzyła pąki kwiatowe i niedługo zakwitnie.
Tej odmiany nie da się pomylić z żadną inną. Ma bardzo charakterystyczne liście, długie, mocno powcinane. Zapewne stąd nazwa Green Dragon, czyli "Zielony Smok". :-)
Dostałam ją od znajomego w zeszłym roku. Ładnie rosła aż któregoś dnia, kret mi ją wykopał. Ledwo ją uratowałam, leżała na ziemi zwiędnięta. Posadziłam ją do doniczki i znowu mi ją coś z tej doniczki wyrzuciło. Takie przejścia miała ta biedna roślina w moim ogrodzie. :-) W tym roku nie zakwitnie, ale najważniejsze, że przeżyła. :-)
Sezon 2016
Z małej sadzonki, obecnie mam duży krzew z mnóstwem kwiatów.
Kupiłam ją w zeszłym roku z Arborealis, była bardzo mała. Obecnie ma trzy pędy z pąkami kwiatowymi. Kwiatostany podobne do odmiany 'Annabelle'. Niedługo zakwitnie i zobaczę czym się różni od innych odmian.
Kupiona w sklepie internetowym w tym roku. Pochodzi z Japonii, rośnie na wyspach Sikoku i Kyushu. Osiąga około 100 centymetrów wysokości. Kwitnie w czerwcu. Kwiatostany niewielkie, złożone wyłącznie z kwiatów płodnych. Nie wiem, jak przeżyje zimę w naszych klimacie.