środa, 27 marca 2013

Hydrangea arborescens (Hortensja krzewiasta) 'Annabelle'

Hortensja krzewiasta, drzewiasta (Hydrangea arborescens) 'Annabelle'Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych odmian tego gatunku.
 Chętnie sadzona w ogrodach, ze względu na piękne, olbrzymie kwiatostany, które wyglądają jak białe kule i bardzo długo utrzymują ładny wygląd. U dobrze odżywionych  roślin, kwiatostany mają średnicę ponad trzydzieści centymetrów. Niestety pędy tej odmiany nie są w stanie utrzymać takich ciężkich i dużych kwiatów. Wymaga stosowania podpór, inaczej kwiaty leżą na ziemi. Dorasta do około 150- 180 centymetrów wysokości. Bardzo łatwo się rozrasta, tworząc szerokie krzewy. W uprawie bezproblemowa.


 Znaleziona przez J.C. McDaniel w Anna (Illinois), USA. 
Sprowadzona do Wielkiej Brytanii  w 1907r.
Wprowadzona do obrotu  przez Gulfstream Nursery (USA), przed 1975r.


                                            Sezon 2013-06-30

Odmiana 'Annabelle' jak zwykle niezawodna. Ma dużo pąków kwiatowych.  

 


 

                                                                      2013-07-08

 
2013-07-15
 
Po ulewach większość kwiatów się połamała, ale za to zrobiłam im zdjęcia z miarką , żeby pokazać jakie okazałe ma kwiatostany.
 
 

 Tu porównanie liścia  Arborescens 'Annabelle'  i  Arborescens 'Grandiflora'

Te dwie odmiany najczęściej są ze sobą mylone, chociaż  znacznie się od siebie różnią. Dla porównania wielkości, liście leżą na kartce formatu A4


 

2 komentarze:

  1. Bożenko- mam okazję kupić Strong Annabell- czy warto, a może to tylko chwyt marketingowy???

    OdpowiedzUsuń
  2. Beatka- Strong Annabelle to jest 'Abetwo' INCREDIBALL. Mnie ona jakoś nie zachwyciła w tym roku. Kwiatostany miała mniejsze od 'Annabelle', ale ja mam młodą roślinę, która z czasem może pokazać swoje właściwe cechy. U znajomych starsze okazy miały bardzo duże kwiatostany i sztywniejsze pędy niż u odmiany 'Annabelle'. Ja, gdybym jej nie miała, to bym kupiła ale wiesz, że ja jestem niepoprawna "hortensjomaniaczka". :-))

    OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga