sobota, 23 marca 2013

Hydrangea paniculata (Hortensja bukietowa) 'Jane' LITTLE LIME

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 'Jane' LITTLE LIME


Odmiana podobna do odmiany 'Limelight', tylko znacznie od niej niższa. Jedna z mniejszych odmian hortensji bukietowych. Docelowo  dorasta do 60-80 centymetrów wysokości, czyli około jedna trzecia docelowej wysokości odmiany 'Limelight' U mnie zamieszkała latem 2012r. Zakwitła jednym kwiatostanem, który nie był zbyt duży. Młoda roślina, więc trzeba dać jej trochę czasu.

Po sezonie 2013 mogę stwierdzić, że jest to odmiana godna polecenia. Pięknie i obficie kwitnie. Kwiatostany długo utrzymują ładny wygląd i barwę.

Wprowadzona przez Timothy D. Wood (Spring Lake, Michigan), USA 2007r.

 
 
Sezon 2013
 
Na dzień dzisiejszy tj. 2013-07-11 odmiana  'Jane'  LITTLE LIME  ma  dużo paków kwiatowych i zanosi się na ładne kwitnie. Sama jestem ciekawa jakie będzie miała kwiatostany. Wiadomo, że roślina rosnąca w gruncie,  znacznie różni się od tych sadzonek z doniczek.  
 
 
2013-08-04
 

 
2013-08-11
 


 
2013-08-20
 


 
2013-08-27
 
Już zaczyna się przebarwiać. Szkoda, taka zielona była śliczna.
 


 
2013-09-11
 
Różowe rumieńce też ładnie wyglądają.  :-)
 

 
 
Sezon 2014
 
Jest to jedna z moich ulubionych odmian. W tym sezonie też zakwitła obficie.
Kwiatostany mają zieloną barwę, nie robią się białe, z zieleni zmienią barwę na różową.  
 
 

5 komentarzy:

 1. Bożenko- ona jest urocza - posadziłam w słońcu i z pięknej limonkowej zrobiła się piękna czerwona- byłaby idealna do donic.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jakbyś miała polecić jedną JEDYNĄ niską (ok. metra) hortensję bukietową do ogrodu, coś z tych dostępniejszych na rynku? Póki co waham się między Bobo a Jane, podpowiesz coś?

  OdpowiedzUsuń
 3. Basia - zdecydowanie polecam 'Jane'. :-)
  Bobo jest bardziej kapryśna, jej kwiatostany przypalają się w słońcu, a w cieniu wcale nie kwitnie. 'Bombshell' zachowuje się podobnie, jak Bobo. Natomiast 'Jane' kwitnie pięknie, kwiatostany bardzo długo zachowują ładną barwę. 'Jane' jest trochę wyższa od Bobo i Bombshell, myślę że docelowo może osiągnąć około metra wysokości. Moja w tej chwili ma 80cm.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, 2 głosy za 'Jane' :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bożenko - pozwolę właczyć się w dyskusję o Bobo - bo mam 3 szt. i każdą na innym stanowisku - od południowej strony jest niższa i ma krótsze międzywięźla- delikatniejsze - mniejsze kwiaty, o d północy - wyższa - kwiaty większe jakby dorodniejsze - ona jest idealna do donic- a Jane to mała Limelingh- i jak ktoś kocha Limonke, to nic nie trzeba więcej o niej pisać - moja miała w drugim roku uprawy 23 kwiaty

  OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga