czwartek, 4 kwietnia 2013

Hydrangea macrophylla (Hortensja ogrodowa) 'Nikko Blue'

Hortensja ogrodowa, szerokolistna (Hydrangea macrophylla) 'Nikko Blue'


Starsza odmiana, często spotykana w ogrodach.  Mam wrażenie, że te starsze odmiany są lepsze od tych nowych.  Kwitnie chętnie i obficie, nawet bez zabezpieczenia na zimę. Nie wymaga specjalnego traktowania. Do życia potrzebuje tylko: kawałek miejsca w ogrodzie, trochę wody w sezonie letnim i z garść nawozów wiosną. Za to odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. U mnie jest różowa , ale w kwaśnym podłożu powinna być niebieska. Kwiatostany  na pędach dwuletnich, mają  około 15 centymetrów średnicy.
Krzew osiąga  około 150 centymetrów wysokości. 

Pochodzi z Japonii.  Do obrotu wprowadzona  przed 1970r.
 


 
 
 
Sezon 2013
 
 
 
Właśnie zaczyna kwitnienia, ale moja 'Nikko Blue'  tylko z nazwy jest Blue. W rzeczywistości jest Pink. :-) Nie pomagają żadne nawozy typu "Niebieska hortensja".   Muszę jej wymienić podłoże,  inaczej nie doczekam się tych niebieskości. 
 
 
 
 
2013-07-11
 

 


 

2 komentarze:

  1. To jedna z moich ulubionych odmian. Widziałam ją rosnąca niemalże jak chwast w Nikko w Japonii, tam była obłędnie błękitna...
    Pozdrawiam,
    m.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazdroszczę takiego widoku. :-) Ja miałabym problem, żeby stamtąd wyjść, gdybym zobaczyła hortensje rosnące w naturalnym środowisku. Polska drugą Japonią nie będzie, ale na szczęście i u nas rośnie zainteresowanie tymi roślinami. A jeszcze kilka lat temu, czułam się osamotniona w moim "hortensjowym szaleństwie". :-))

    OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga