czwartek, 4 kwietnia 2013

Hydrangea macrophylla (Hortensja ogrodowa) 'Nikko Blue'

Hortensja ogrodowa, szerokolistna (Hydrangea macrophylla) 'Nikko Blue'


Starsza odmiana, często spotykana w ogrodach.  Mam wrażenie, że te starsze odmiany są lepsze od tych nowych.  Kwitnie chętnie i obficie, nawet bez zabezpieczenia na zimę. Nie wymaga specjalnego traktowania. Do życia potrzebuje tylko: kawałek miejsca w ogrodzie, trochę wody w sezonie letnim i z garść nawozów wiosną. Za to odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. U mnie jest różowa , ale w kwaśnym podłożu powinna być niebieska. Kwiatostany  na pędach dwuletnich, mają  około 15 centymetrów średnicy.
Krzew osiąga  około 150 centymetrów wysokości. 

Pochodzi z Japonii.  Do obrotu wprowadzona  przed 1970r.
 


 
 
 
Sezon 2013
 
 
 
Właśnie zaczyna kwitnienia, ale moja 'Nikko Blue'  tylko z nazwy jest Blue. W rzeczywistości jest Pink. :-) Nie pomagają żadne nawozy typu "Niebieska hortensja".   Muszę jej wymienić podłoże,  inaczej nie doczekam się tych niebieskości. 
 
 
 
 
2013-07-11
 

 


 

2 komentarze:

  1. To jedna z moich ulubionych odmian. Widziałam ją rosnąca niemalże jak chwast w Nikko w Japonii, tam była obłędnie błękitna...
    Pozdrawiam,
    m.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazdroszczę takiego widoku. :-) Ja miałabym problem, żeby stamtąd wyjść, gdybym zobaczyła hortensje rosnące w naturalnym środowisku. Polska drugą Japonią nie będzie, ale na szczęście i u nas rośnie zainteresowanie tymi roślinami. A jeszcze kilka lat temu, czułam się osamotniona w moim "hortensjowym szaleństwie". :-))

    OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.


Hydrangea paniculata 'Barbara' THE SWAN

Hydrangea paniculata 'Garnet'

Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum'

Hydrangea paniculata 'Paszam' PASSIONATE

Hydrangea paniculata 'Skylight'

Hydrangea paniculata 'Snow Mountain'

Hydrangea paniculata 'Weeb'

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga