wtorek, 6 sierpnia 2013

Hydrangea macrophylla (Hortensja ogrodowa) 'Altona'

Hortensja ogrodowa, szerokolistna (Hydrangea macrophylla) 'Altona'


Synonim ;  Hydrangea macrophylla 'Althone'To jedna z moich ulubionych odmian hortensji ogrodowych. Wyróżnia się dużymi liśćmi, które są  delikatne, jasnozielone, ostro ząbkowane. Kwiatostany tej odmiany też są charakterystyczne, bardzo duże, złożone z kwiatów płonnych o mocno ząbkowanych płatkach. Jedna z wyższych odmian, osiąga ponad metr wysokości.  Odporna na choroby i dosyć wytrzymała na mróz , ale i tak ją okrywam na zimę. Kwitnie na pędach dwuletnich.  

Jedna ze starszych odmian. Hodowca;   Heinrich Schapendorff (Niemcy),  1931r. 

 
2013-09-24
 
Bardzo ładnie się wybarwiają przekwitające kwiatostany.
 
 
 
 
 

3 komentarze:

 1. Witaj Bożenko!
  Z rozpoznawaniem hortensji ogrodowych zawsze mam problem - dotychczas niestety trafiałam w szkółkach na proste etykiety 'hydrangea macrophylla' i nic poza tym. W związku z tym, wszystkie moje ogrodówki pozostają bezimienne. Twoje są absolutnie doskonałe.
  Pozdrawiam ciepło!
  A

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Agusia. :-)

  Ja też mam kilka bezimiennych. Niestety nie znam wszystkich odmian hortensji ogrodowych. Jest ich bardzo dużo i są do siebie podobne. Oczywiście są też odmiany charakterystyczne, które się wyróżniają i takie można łatwo zidentyfikować. Pokaż swoje, może jakąś rozpoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Postaram się wynaleźć zdjęcia i pokażę u siebie... jednej z nich znam nazwę, to Choco Bleu, któr ama cudowne czekoladowe łodygi z zielonymi liśćmi... kwitnie tak zmiennie, że napatrzeć się na nią nie można: od różu, przez fiolet, do niebieskiego - w zależności od fazy kwitnienia. Miała kwitnąć na tegorocznych pędach, ale niestety w tym roku kwiatów się nie doczekałam. Szkoda!
  Pozdrowienia,
  A

  OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.Hydrangea paniculata 'Garnet'

Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum'

Hydrangea paniculata 'Paszam' PASSIONATE

Hydrangea paniculata 'Skylight'

Hydrangea paniculata 'Snow Mountain'

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga