wtorek, 6 sierpnia 2013

Hydrangea macrophylla (Hortensja ogrodowa) 'Altona'

Hortensja ogrodowa, szerokolistna (Hydrangea macrophylla) 'Altona'


Synonim ;  Hydrangea macrophylla 'Althone'To jedna z moich ulubionych odmian hortensji ogrodowych. Wyróżnia się dużymi liśćmi, które są  delikatne, jasnozielone, ostro ząbkowane. Kwiatostany tej odmiany też są charakterystyczne, bardzo duże, złożone z kwiatów płonnych o mocno ząbkowanych płatkach. Jedna z wyższych odmian, osiąga ponad metr wysokości.  Odporna na choroby i dosyć wytrzymała na mróz , ale i tak ją okrywam na zimę. Kwitnie na pędach dwuletnich.  

Jedna ze starszych odmian. Hodowca;   Heinrich Schapendorff (Niemcy),  1931r. 

 
2013-09-24
 
Bardzo ładnie się wybarwiają przekwitające kwiatostany.
 
 
 
 
 

3 komentarze:

 1. Witaj Bożenko!
  Z rozpoznawaniem hortensji ogrodowych zawsze mam problem - dotychczas niestety trafiałam w szkółkach na proste etykiety 'hydrangea macrophylla' i nic poza tym. W związku z tym, wszystkie moje ogrodówki pozostają bezimienne. Twoje są absolutnie doskonałe.
  Pozdrawiam ciepło!
  A

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Agusia. :-)

  Ja też mam kilka bezimiennych. Niestety nie znam wszystkich odmian hortensji ogrodowych. Jest ich bardzo dużo i są do siebie podobne. Oczywiście są też odmiany charakterystyczne, które się wyróżniają i takie można łatwo zidentyfikować. Pokaż swoje, może jakąś rozpoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Postaram się wynaleźć zdjęcia i pokażę u siebie... jednej z nich znam nazwę, to Choco Bleu, któr ama cudowne czekoladowe łodygi z zielonymi liśćmi... kwitnie tak zmiennie, że napatrzeć się na nią nie można: od różu, przez fiolet, do niebieskiego - w zależności od fazy kwitnienia. Miała kwitnąć na tegorocznych pędach, ale niestety w tym roku kwiatów się nie doczekałam. Szkoda!
  Pozdrowienia,
  A

  OdpowiedzUsuń

Poszukiwane

Lista poszukiwanych hortensji:

Te hortensje chciałabym zdobyć. Mogę kupić lub się wymienić. Jeśli ktoś ma odmiany z poniższej listy, bardzo proszę o kontakt.


Hydrangea paniculata 'Barbara' THE SWAN

Hydrangea paniculata 'Garnet'

Hydrangea paniculata 'Meehan'

Hydrangea paniculata 'National Arboretum'

Hydrangea paniculata 'Paszam' PASSIONATE

Hydrangea paniculata 'Skylight'

Hydrangea paniculata 'Snow Mountain'

Hydrangea paniculata 'Weeb'

Hydrangea paniculata 'White Lace'

Hydrangea paniculata 'White Tiara'Archiwum bloga